Poradnik

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down

Poradnik

Pisanie by Luciferum on Sro Wrz 13, 2017 8:52 pm

Witaj,
pierwszy raz na forum? A może masz już nieco doświadczenia z PBF-ami? Niezależnie od tego, czy jesteś nowicjuszem, czy starym wyjadaczem, warto bliżej się z tym poradnikiem zapoznać. Dla ułatwienia pewnych rzeczy, pozwoliłem sobie podzielić cały poradnik na rozdziały. Oto one:

Pierwszy raz na PBF-ie
Pierwsze kroki (dla bardziej zaawansowanych, ale i dla nowicjuszy).
Tworzenie realistycznej postaci
Zacznijmy grę!

Wybierz rozdział, który Cię interesuje i zapraszam do lektury. W razie gdyby wciąż coś było niejasne lub zbyt skomplikowane by to zrozumieć, możesz śmiało pisać do Luciferum lub zamieścić Swoje pytanie w tym temacie. Na pewno ktoś przyjdzie z pomocą.


Ostatnio zmieniony przez Luciferum dnia Sro Wrz 13, 2017 9:55 pm, w całości zmieniany 5 razy
avatar
Luciferum

Kieszenie : Wszystko co potrzeba, by zmienić świat na lepsze.
http://luciferum.forumpolish.com/t36-wzor-karty-postaci#48 http://luciferum.forumpolish.com/t37-wzor-informatora#50

Powrót do góry Go down

Re: Poradnik

Pisanie by Luciferum on Sro Wrz 13, 2017 8:54 pm

Pierwszy raz na PBF-ie
By było prościej i byś nie musiał/a się przebijać przez ścianę tekstu, która mogłaby Cię przypadkiem zanudzić na śmierć, pozwoliłem sobie ten rozdział przedstawić w formie pytań i odpowiedzi:

Co to jest PBF?
Słowo PBF to skrót od Played By Forum – czyli najprościej mówiąc jest to rozgrywka na forum, gra przez forum tudzież potocznie gra tekstowa lub gra forumowa. Skończę jednak sypać pojęciami, a pozwolę sobie to wytłumaczyć prościej.
W rzeczywistości PBF, to nic innego, jak tekstowa gra online RPG, która toczy się na forum dyskusyjnym. Gracze tutaj, podobnie jak w sesjach RPG lub grach komputerowych RPG, wcielając się w fikcyjną postać własnego autorstwa, która razem z innymi takimi postaciami bierze udział w Fabule, kreowanej zarówno przez nasze Postacie, jak i Mistrza Gry.

Fabuła?
Forum podzielone jest na dwie części – czasem na więcej – na część fabularną, gdzie podobnie jak w grach czy serialach, toczą się jakieś wątki z tą różnicą, ze na forum możesz brać w tych wątkach udział. Jest również część poza fabularna, gdzie możesz pisać z innymi Użytkownikami lub gdzie kreujesz swoją postać i związane z nią elementy świata np. tworząc temat telefonu.

Kim jest Mistrz Gry?
To osoba, której zadaniem jest wprowadzanie „udziwnień” fabularnych, tudzież uczynienie fabuły zdecydowanie ciekawszą. Mistrz Gry kreuje również rzeczywistość, a także pomaga rozwijać Twoją postać. Chociaż w rozwoju Twojej postaci udział biorą również inne Postacie.

Co trzeba zrobić, by móc grać?
Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w Pierwsze kroki, a jeśli nawet zapoznanie z nimi, niedużo Ci dało, to zawsze możesz napisać do Luciferum lub w tym temacie, a na pewno dostaniesz odpowiedzi na swoje pytania.


Ostatnio zmieniony przez Luciferum dnia Pią Wrz 15, 2017 10:58 am, w całości zmieniany 4 razy
avatar
Luciferum

Kieszenie : Wszystko co potrzeba, by zmienić świat na lepsze.
http://luciferum.forumpolish.com/t36-wzor-karty-postaci#48 http://luciferum.forumpolish.com/t37-wzor-informatora#50

Powrót do góry Go down

Re: Poradnik

Pisanie by Luciferum on Sro Wrz 13, 2017 9:02 pm

Pierwsze kroki
Skoro kroki, to pozwolę sobie to opisać w formie podpunktów. Będzie po pierwsze czytelniej, a po drugie wygodniej.

  1. to zapoznanie się z Regulaminem forum. Dobrze jest się z nim zapoznać jeszcze przed rejestracją, a jeśli wtedy się tego nie zrobiło, to krótko po rejestracji.
  2. Rejestracja. Na forum trzeba się zarejestrować, bo mimo iż widać je, nawet gdy jesteś Gościem, to zdecydowanie łatwiej się pisze i gra, gdy masz własne konto. By je stworzyć trzeba podać działający e-mail, a także wypełnić pola profilu, oczywiście nie wszystkie od razu wypełnisz odpowiednimi danymi, ale tym się nie przejmuj. Potem się to uzupełni.
  3. Kompendium wiedzy; mogłeś/aś się z nim zapoznać już wcześniej, pobieżnie, ale teraz dobrze byłoby mu się przyjrzeć dokładniej, bowiem tam znajdziesz wszystkie informacje, które ułatwią ci tworzenie postaci. Dobrze jest się zapoznać z Realiami świata przedstawionego, a także krótkim Wprowadzeniem. Potem z Grupami w nim funkcjonującymi. Gdy już co nieco wiemy, można sięgnąć po opis Zaświatowców lub Bogów, w zależności od tego, co nas interesuje. Dobrze jest zajrzeć do działu Bogowie i Zaświatowcy, gdzie są wzory do tworzenia Bogów lub Zaświatowców lub można sprawdzić czy ktoś nie stworzył interesującej Boskiej Rodziny lub kanonu rasy Zaświatowca.
  4. Tworzenie postaci. Jeśli zapoznałeś/aś się ze wszystkimi informacjami z tego rozdziału, możesz przejść dalej, do rozdziału Tworzenia realistycznej postaci.


Ostatnio zmieniony przez Luciferum dnia Pią Wrz 15, 2017 2:01 pm, w całości zmieniany 5 razy
avatar
Luciferum

Kieszenie : Wszystko co potrzeba, by zmienić świat na lepsze.
http://luciferum.forumpolish.com/t36-wzor-karty-postaci#48 http://luciferum.forumpolish.com/t37-wzor-informatora#50

Powrót do góry Go down

Re: Poradnik

Pisanie by Luciferum on Sro Wrz 13, 2017 9:43 pm

Tworzenie realistycznej postaci


Wydawać by się mogło, że to w sumie proste. Niestety jest wręcz przeciwnie. Stworzenie realistycznej, a jednocześnie zgodnej z realiami postaci bywa nieraz naprawdę trudnym zadaniem. Zacznijmy jednak od początku:

Już się zarejestrowałeś i jeśli przed rejestracją przeczytałeś/aś regulamin, to prawdopodobnie masz już jakieś ładne personalia, być może nawet dopasowane do gatunku, na który się zdecydowałeś/aś. Jeśli nie, to prawdopodobnie będziesz musiał/a później prosić o zmianę tych personaliów.
No, ale masz już pierwszą rzecz: personalia. Drugą kwestią, którą należałoby się zająć jest zdecydowanie, do którego z dostępnych gatunków ma należeć:
  • Człowiek
  • Bóg
    czy
  • Zaświatowiec.
Każdy z tych gatunków się od siebie różni, ma inne cechy, możliwości, wady i zalety. O Bogach i Zaświatowcach możesz poczytać zarówno w Kompendium wiedzy, jak i w Bogach i Zaświatowcach. By ułatwić sobie wybieranie gatunku, ale również tworzenie postaci warto zajrzeć do Poszukiwań, zwłaszcza gdy pomysłu na postać brak, a pragnienie gry ogromne lub chce się mieć od początku jakieś gotowe relacje.
Zdecydowanie się na Boga oznacza dołączenie do jakiejś Boskiej Rodziny ewentualnie założenie własnej. Z kolei zdecydowanie się na Zaświatowca oznacza skorzystanie z istniejących już ras lub stworzenie własnej.
Gatunek wybrany? Warto dopasować do niego odpowiedni wygląd, w tym celu możemy zarezerwować wizerunek nam odpowiadający, oczywiście po wcześniejszym sprawdzeniu w spisie czy jest wolny.

Gdy zapadanie decyzja odnośnie gatunku, a także mamy już personalia i wygląd, to czas na prawdziwe tworzenie postaci. W tym celu zapoznajemy się z wzorem karty postaci, a potem kopiujemy go i po stworzeniu nowego tematu, wklejamy tam kod.
Wypełniamy pierwsze pola, jednocześnie rozpoczynając tą poważniejszą część kreowania postaci. Decydujemy, kiedy się urodziła, ile ma lat, skąd pochodzi, jaką ma orientację, jaki zawód wykonuje i gdzie, gdzie mieszka, czy jest kawalerem a może mężatką? Wiele decyzji do podjęcia, a to jeszcze nie wszystko, bo potem trzeba wybrać zalety i wady, opisać mocne i słabe strony swojej postaci – czemu? Bo to nadaje realizmu. Nie ma wszak ludzi idealnych, poza tym wszelkiego rodzaju wady, choroby, fobie, uczulenia i inne dodatki są ciekawym urozmaiceniem naszej postaci.
Podobnie jak umiejętności. Każdy jest w czymś dobry, nasza postać też musi mieć coś, w czym jest dobra. Jedną albo dwie umiejętności. W przypadku bogów i zaświatowców, jest to ograniczone do dwóch umiejętności magiczne, ludzie zaś takiego ograniczenia nie mają, bo na początku raczej magii nie znają.

I w końcu przechodzimy do najważniejszej rzeczy, a mianowicie do Biografii, to ta część naszej postaci, która będzie się zmieniać, będzie ewoluować razem z naszą postacią. Oczywiście w karcie, może ona być napisana w wersji okrojonej, nie trzeba streszczać całego życia 50 letniej postaci, można wybrać sobie najważniejsze momenty, te najbardziej przełomowe i je opisać.
I choć tutaj w karcie możemy napisać okrojoną wersję, to dobrze jest się nad tym nieco dłużej zastanowić. Bo przecież, to np. trudne dzieciństwo może doprowadzić do tego, że nasza postać będzie alkoholikiem, lub cudowne może sprawić, że będzie udzielała się charytatywnie itp.
Starajmy się nie robić schematycznych, wyidealizowanych postaci. Pamiętajmy, że człowiek i ogr podobnie jak cebula ma warstwy. Czasem to, co widzimy nie jest tym, co powinniśmy dostrzegać. Prawda jest często ukryta i nawet w szkolnym półgłówku-mięśniaku jest coś więcej, coś co go uwarunkowało do bycia, taką a nie inną osobą. Warto się nad tym aspektem zastanowić, przemyśleć pewne rzeczy i je opisać.

Postać stworzona? Karta zaakceptowana? To zdecydowanie czas zacząć rozgrywkę! Zapraszam do ostatniego rozdziału: Zacznijmy grę!


Ostatnio zmieniony przez Luciferum dnia Sro Wrz 13, 2017 9:57 pm, w całości zmieniany 2 razy
avatar
Luciferum

Kieszenie : Wszystko co potrzeba, by zmienić świat na lepsze.
http://luciferum.forumpolish.com/t36-wzor-karty-postaci#48 http://luciferum.forumpolish.com/t37-wzor-informatora#50

Powrót do góry Go down

Re: Poradnik

Pisanie by Luciferum on Sro Wrz 13, 2017 9:49 pm

Zacznijmy grę!
Karta postaci zaakceptowana, więc następnym krokiem jest zrobienie Informatora, który jest taką skróconą wersją Karty Postaci. Po zrobieniu tego Informatora, można zajrzeć do Kto zagra?, by zorientować się czy ktoś nie szuka towarzystwa do gry lub samemu dać ogłoszenie o takowym poszukiwaniu. Można również napisać w Wezwij MG jeśli chcesz od razu zacząć z grubej rury. Możesz również szukać towarzystwa do gry na Czatboxie.
Poza szukaniem sobie towarzystwa do gry, a raczej w trakcie oczekiwanie na towarzystwo do gry możesz zajrzeć do Zamówień i prosić o stworzenie miejsca zamieszkania, a także możesz się zapoznać z Listą miejsc pracy tudzież Własnym biznesem, tam znajdziesz instrukcje jak takowy biznes założyć, jeśli nie chcesz pracować dla kogoś.

I to w sumie wszystko, co musisz wiedzieć. W razie jakichkolwiek pytań, można szukać pomocy u Luciferum lub w tym temacie.
avatar
Luciferum

Kieszenie : Wszystko co potrzeba, by zmienić świat na lepsze.
http://luciferum.forumpolish.com/t36-wzor-karty-postaci#48 http://luciferum.forumpolish.com/t37-wzor-informatora#50

Powrót do góry Go down

Re: Poradnik

Pisanie by Sponsored content


Sponsored content

Powrót do góry Go down

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach