Nowa Zelandia: ogólnie i z ciekawostkami

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down

Nowa Zelandia: ogólnie i z ciekawostkami

Pisanie by Luciferum on Sob Wrz 09, 2017 11:32 pm

Nowa Zelandia to kraj wyspiarski, dawna kolonia Wielkiej Brytanii. Niepodległość ma od 1947 roku, a święto Niepodległości obchodzą dokładnie: 6 lutego i nazywany jest Waitangi Day. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy i powód do dobrej zabawy.
W Nowej Zelandii można posługiwać się dwoma językami: angielskim oraz maoryskim.

Język Maoryski i Maorysi
Maorysi - grupa etniczna Nowej Zelandii, która posługuje się językiem maoryskim. Wedle badań Maori są potomkami klanów Polinezyjczyków z wysp wschodniej części Oceanu Spokojnego. Są to pierwsi ludzie, którzy dotarli do brzegów Południowej Wyspy, a miało to miejsce pomiędzy 925 a 1280 rokiem naszej ery (biali ludzie na dłużej w Nowej Zelandii pojawili się dopiero: w 1769 roku). Wedle legend przybyli na 7 olbrzymich łodziach, chociaż w rzeczywistości odbywało się to w kilku falach. Najpierw zasiedlona została Wyspa Południowa, a niedługo potem Wyspa Północna, która do dziś cieszy się naprawdę liczną grupą przedstawicieli Maori.
Od białych ludzi odróżnia ich kolor skóry, która wydaje się – jak w przypadku innych Polinezyjczyków – być mieszanką brązowej i żółtej skóry. Ich włosy są zwykle czarne, jak krucze pióra, kręcone lub mocno falowane. Mają grube rysy twarzy i najczęściej krępe ciała – rzadko są w rzeczywistości grubi, po prostu ich masa mięśniowa sprawia takie wrażenie - w dodatku wysocy. Idealni gracze w rugby.
Maori byli doskonałymi żeglarzami, rybakami, a także znamienitymi wojownikami i rzeźbiarzami. Do dziś ich drewniane rzeźby ozdabiają nie tylko obie wyspy, ale również domy i muzea. Do dziś także wielu Maorysów wciąż jest żeglarzami, tudzież rybakami. Przekazują również swoją wiedzę, a także wierzenia i kulturę potomkom.

Język Maoryski – w Nowej Zelandii usłyszysz go wszędzie. Na ulicy, w radiu, czy chociażby w szkole. Głównie z tego powodu, jest uznawany za drugi, oficjalny język tego kraju – nawet hymn mają dwujęzyczny. 15% ludzi w tym kraju jest w stanie rozmawiać w języku Maoryskim. W dodatku sami Nowozelandczycy wplatają słówka z tego języka, do swojego angielskiego – tworzy to zabawny, barwny, ale czasem również trudny w zrozumieniu slang.

Nowozelandczycy:
Mieszkańcy Nowej Zelandii sami siebie nazywają „Kiwi” - choć przydomek ten został im nadany w czasie II Wojny, kiedy to razem z polskimi pilotami robili pogrom na niebie. Są to ludzie bardzo otwarci, a jednocześnie skryci. Na pewno należą do bardzo tolerancyjnych – na ich Wyspach mieszkają przedstawiciele niemal całego świata – a jednocześnie gotowych do bronienia własnej niepodległości i odmienności. Są to ludzie bardzo na luzie, chociaż cechuje ich również szacunek do czasu – zarówno własnego, jak i innych. Spokojni, pokojowo nastawieni – przynajmniej dopóki się im nie podpadnie – bardzo przyjacielscy, lubią się dobrze zabawić. Śmiało można ich nazwać nieco leniwymi (jak mają możliwość wzięcia 2 tygodniowego urlopu, to na pewno wezmą 3 tygodniowy i nikt nie będzie miał z tym problemów). Tworzy to zabawne sprzeczności, które jednak nikomu nie przeszkadzają, a sprawiają, że życie na Wyspach jest zdecydowanie ciekawsze.
avatar
Luciferum

Kieszenie : Wszystko co potrzeba, by zmienić świat na lepsze.
http://luciferum.forumpolish.com/t36-wzor-karty-postaci#48 http://luciferum.forumpolish.com/t37-wzor-informatora#50

Powrót do góry Go down

Re: Nowa Zelandia: ogólnie i z ciekawostkami

Pisanie by Luciferum on Sob Wrz 09, 2017 11:59 pm

Ciekawostki:
 • W Nowej Zelandii nie ma komarów.
 • Nie ma tam również, ani jednego rdzennego gatunku węży.
 • Mają za to Wetę, czyli największego świerszcza na świecie (wagowo dochodzi do 70g).
 • 128 km – to największa odległość na jaką można się oddalić od morza w NZ.
 • Nowa Zelandia jest najmniej skorumpowanym państwem na świecie.
 • Można kupić broń, bez potrzeby posiadania na nią pozwolenia.
 • Można reklamować leki na receptę.
 • Nowa Zelandia ma dwa hymny swój: God Defend New Zealand, a także God Save the Queen.
 • Głową państwa jest Angielska Królowa.
 • Nowozelandczyk Richard Wiliam Pearse dwa lata przed braćmi Wright odbył pierwszy lot samolotem.
 • W czwartki w pubach i klubach można znaleźć niemal tylu gości, co w sobotę – ludzie się cieszą, że już jutro piątek.
 • Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi osoby prowadzącej samochód wynosi 0,5 promila. Osoby poniżej 20 roku życia – 0,0 promila.
 • Skoro o samochodach mowa, to można zarejestrować samochód na każdej poczcie i trwa to 5 minut.
 • Płaca minimalna wynosi 14,75 dolarów za godzinę (dane z 2015 roku).
 • Kobiety i mężczyźni na emeryturę mogą iść w wieku 65 lat.
 • Obowiązkowa nauka, trwa 12 lat.
 • Edukację zaś zaczyna się w wieku 5 lat (wcześniej dzieci mogą iść do żłobka albo przedszkola).
 • W NZ panuje ruch lewostronny.
 • W NZ pełnoletność osiąga się w wieku 20 lat.
 • Od 19 sierpnia 2013 roku legalne są małżeństwa homoseksualne.
 • Najbardziej zabójczą chorobą w NZ jest niewydolność układu krążenia.
 • W NZ kobiety i mężczyźni mogą brać ślub dopiero w wieku 20 lat.
 • Nowa Zelandia to kraj, w którym nie lubi się marnować czasu i działać bez planu. Wypełnia się to również w sferze politycznej i gospodarczej, do czego przyczyniają się dobrze funkcjonujące, stabilne systemy.
 • Narodowy zwierzak, to ptak kiwi. A narodowy owoc, to również kiwi.
 • Podobnie jak w Anglii czy Ameryce funkcjonują tutaj ubezpieczenia zdrowotne. Najtańsze jest za 200 dolarów Nowozelandzkich i obejmuje podstawowe usługi lekarskie wyłączając dentystę z tego.
 • Nowozelandzki system nauczania jest oparty na Brytyjskim 3 stopniowym systemie nauczania. Mamy: Primary School – trwającą od 5 do 11 roku życia; High School – trwające od 11 do 16/17 roku życia, a potem do wyboru szkoła zawodowa lub po prostu college gdzie nauka trwa do 19 roku życia. Później są studia.


Ostatnio zmieniony przez Luciferum dnia Czw Wrz 28, 2017 2:09 pm, w całości zmieniany 2 razy
avatar
Luciferum

Kieszenie : Wszystko co potrzeba, by zmienić świat na lepsze.
http://luciferum.forumpolish.com/t36-wzor-karty-postaci#48 http://luciferum.forumpolish.com/t37-wzor-informatora#50

Powrót do góry Go down

Re: Nowa Zelandia: ogólnie i z ciekawostkami

Pisanie by Luciferum on Nie Wrz 10, 2017 12:12 am

Klimat Nowej Zelandii:
Klimat w NZ jest oceaniczny podzwrotnikowy i umiarkowany, ciepły morski. Występuje tutaj również zjawisko „odwróconych pór roku”, a więc to miesiące letnie (czerwiec, lipiec, sierpień) są czasem gdy temperatura spada; a miesiące zimowe (grudzień, styczeń, luty) gdy temperatura znacznie wzrasta.
Średnia temperatur plasuje się tak:
 • Najniższych temperatur (12°C) spodziewać się można w lipcu.
 • Najwyższych temperatur (średnio 20°C) spodziewać się można w grudniu i styczniu.
Ze względu na wysoką czystość powietrza, promieniowanie UV w Nowej Zelandii jest dużo mocniejsze niż w innych krajach – dlatego może się latem wydawać, że jest jeszcze cieplej.
Sezon letni: od grudnia do lutego.
Sezon zimowy: od czerwca do sierpnia.

Podobnie jak w Polsce są tutaj cztery pory roku: wiosna (wrzesień – listopad), lato (grudzień – luty), jesień (marzec – maj) i zima (czerwiec – sierpień).
Sezon zimowy w Nowej Zelandii, na Północnej Wyspie (na której leży Luciferu) pozbawiony jest śniegu, za to w tym okresie występują wzmożone opady deszczu.


Ostatnio zmieniony przez Luciferum dnia Sro Paź 11, 2017 6:31 pm, w całości zmieniany 1 raz
avatar
Luciferum

Kieszenie : Wszystko co potrzeba, by zmienić świat na lepsze.
http://luciferum.forumpolish.com/t36-wzor-karty-postaci#48 http://luciferum.forumpolish.com/t37-wzor-informatora#50

Powrót do góry Go down

Re: Nowa Zelandia: ogólnie i z ciekawostkami

Pisanie by Luciferum on Nie Wrz 10, 2017 12:29 am

Zagrożenia w Nowej Zelandii:
Poza standardowymi zagrożeniami, w postaci pijanych kierowców, oberwania kulą do kręgli czy chociażby utonięcia podczas nurkowania i oglądania raf koralowych doświadczyć można takich nieprzyjemności jak:
 • Trzęsienia ziemi – zarówno Północna, jak i Południowa wyspa położne są na krawędzi styku dwóch płyt tektonicznych, a to powoduje, że czasami trzęsie. W ostatnich czasach nie wystąpiły jakieś śmiertelnie niebezpieczne wstrząsy – co nie znaczy, że nie może się to zmienić.
  Na taką okoliczność Nowozelandczycy są dobrze przygotowani. Po pierwsze zawsze mają przygotowane w razie „w” zapasy, na czarną godzinę – gdyby nie daj boże, się coś zawaliło i kogoś uwięziło. Po drugie służby takie jak pogotowie czy strażacy, zawsze mają w gotowości specjalny sprzęt, który umożliwia wyratowanie spod zawalonego budynku. Budynki również stawiane są ze specjalnych, lekkich, a jednocześnie trwałych materiałów - tak by w razie czego się nie przewrócić, a jak się już walą, to by nie zabić.
 • Wybuchy wulkanów – na Północnej Wyspie jest około 51 wulkanów, z czego większość z nich jest czynnych. Duża ich część znajduje się także pod wodą. Na szczęście miasta budowane są zwykle przy nieczynnych wulkanach, tak by zmniejszyć do minimum ryzyko wybuchu i zniszczenia całego miasta.
  Wulkany rzadko wybuchają, właściwie w ogóle tego nie robią – poza tymi wodnymi – jednak, jeśli już któremuś się zbierze, to największym problemem jest nie lawa – erupcja nie ma miejsca – a dym, pył, popiół i trzęsienia ziemi, które mogą temu towarzyszyć. Na szczęście Nowozelandczycy wiedzą, jak sobie z takimi rzeczami radzić. W każdym domu są maski przeciwpyłowe, a także przeciwgazowe, a także zapasy w razie gdyby jednak coś poszło nie tak.
 • Huragany – jest to zjawisko zdecydowanie rzadsze niż w Ameryce, ale jak to na Wyspach bywa, czasem zawieje mocniej niż powinno lub deszczem mocniej podleje. Zjawisko rzadkie, ale i z tym Kiwi potrafią sobie poradzić i co ważniejsze nie boją się z tym zmierzyć.
Stali i rdzenni mieszkańcy Nowej Zelandii gotowi są zwykle na wszystko. Posiadają piwnice, a także wiadomo gdzie w miastach są schrony. W każdym domu uczy się postępowania w razie ewakuacji, co tylko utrwalane jest w szkole. W dodatku całe państwo objęte jest Systemem wczesnego reagowania i zgłaszania zagrożenia. Sprawia to, że chwilę przed faktyczną katastrofą – czasem nawet kilka godzin przed faktycznym zdarzeniem – wszystkie radia, telewizja, a także sieci komórkowe zaczynają informować o możliwej katastrofie i proszą o przygotowanie się do niej – ewakuacja lub schronienie się gdzieś.
avatar
Luciferum

Kieszenie : Wszystko co potrzeba, by zmienić świat na lepsze.
http://luciferum.forumpolish.com/t36-wzor-karty-postaci#48 http://luciferum.forumpolish.com/t37-wzor-informatora#50

Powrót do góry Go down

Re: Nowa Zelandia: ogólnie i z ciekawostkami

Pisanie by Sponsored content


Sponsored content

Powrót do góry Go down

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach