Mitologia Chińska - Panteon Taoistyczny

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down

Mitologia Chińska - Panteon Taoistyczny

Pisanie by Alois Wang on Nie Paź 01, 2017 2:09 pm

Proponowane nazwiska dla Naczyń: Wang, Li, Chen, Ming i inne wywodzące się z Chin.
Mitologia: Chińska, a konkretniej Panteon Taoistyczny. Taoizm jest pierwotną religią Chin, w przeciwieństwie do Buddyzmu, który przywędrował z Indii.
Bogowie: Najważniejsza para to:
Szczyt Panteonu
Fu Xi
Bóg Niebios i wiatru, stwórca świata, władca smoków. Stworzył świat oraz dał początek pozostałym bogom. To szlachetny i dobry władca, lecz nie miesza się on zbytnio w sprawy ludzi. Powiadano, że kiedy zstępował na ziemię, przybierał postać smoka.
Małżonka: Nu Gua
Potomstwo: Huang Di, Yan Di i prawdopodobnie pozostałe bóstwa panteonu
Dostępność: Na tę chwilę niedostępny
Proponowane umiejętności:
Wrodzona: Autorytet – jest w tobie coś, że inni chętniej cię słuchają i mają cię za doskonałego przywódcę. Potrafisz bez problemu przekonywać innych do swoich racji, a nawet zmusić, aby coś dla ciebie zrobili (jeśli to sprytnie rozegrasz). Ta umiejętność ma zwiększone działanie przeciwko pozostałym chińskim bogom.
Startowa: Aerokineza – wystarczy kilka gestów, aby żywioł powietrza zaczął ulegać twojemu wpływowi. Na otwartej przestrzeni potrafisz wywołać niewielką wichurę (domu nie zniszczy, ale dach już zerwie). Potrafisz również zmusić huragan, aby ucichł.
Nu Gua
Zwana również Wężową Panią. Ulepiła ludzi z gliny, podczas gdy jej mąż tchnął w nich życie. Jest dobrotliwą boginią, która chętnie udzielała pomocy potrzebującym. Czasami była przedstawiana pod postacią kobiety z wężowym ogonem zamiast nóg.
Małżonek: Fu Xi
Potomstwo: Huang Di, Yan Di i prawdopodobnie pozostałe bóstwa panteonu
Dostępność: Na tę chwilę niedostępna
Proponowane umiejętności:
Wrodzona: Termowizja – twoje powiązanie z wężami sprawia, że potrafisz widzieć tak jak i one, czyli dostrzegasz ślady cieplne. Nawet w całkowitych ciemnościach jesteś w stanie zlokalizować drugą osobę poprzez ciepło jej ciała, więc nigdy nic cię nie zaskoczy.
Startowa: Terrakineza – wystarczy kilka gestów, aby żywioł ziemi zaczął ulegać twojemu wpływowi. Na otwartej przestrzeni jesteś w stanie wywołać niewielki wstrząs (domu nie zniszczy, ale poważnie uszkodzi fundamenty). Możesz zmusić ziemię do wypiętrzenia się w wysoki na 2 metry mur. Potrafisz także uspokoić słabe trzęsienie ziemi.


Jeżeli ta dwójka się pojawi, będzie przepustką, aby pozostali bogowie powrócili do Dziewięciu Niebios.
Pozostali bogowie to:

Bogowie
Boginie
Huang Di
Bóg sprawiedliwości, patron władców i urzędników, nazywany czasami Synem Smoka. Był bogiem o czterech twarzach – każda z twarzy spoglądała w inną stronę świata, aby pilnować porządku. To sprawiedliwy i surowy sędzia, który decyduje czy dusza pójdzie do piekła czy nie.
Małżonka: ??
Potomstwo: ??
Dostępność: Dostępny
Proponowane umiejętności:
Wrodzona: Wykrywacz kłamstw – nikt nie jest w stanie oszukać boga sprawiedliwości. Bez problemu potrafisz wyczuć, czy ktoś mówi prawdę, czy próbuje cię okłamać. Ta zdolność działa słabiej w przypadku bogów i istot, które mają naturalne predyspozycje do bycia idealnymi kłamcami, np. Loki.
Startowa: Rozkaz – poprzez spojrzenie drugiej osobie w oczy, jesteś w stanie ją na chwilę zahipnotyzować i zmusić do spełnienia swojego życzenia. To życzenie nie może w żaden sposób naruszyć bezpieczeństwa ofiary (nie możesz rozkazać jej, aby np. wyskoczyła przez okno). Ta moc działa również na zwierzęta, ale będzie słabsza przeciwko bogom i niektórym Zaświatowcom.
Xi Wang Mu
Bogini wiedzy tajemnej i alchemii, Pani Długowieczności. Najbardziej tajemnicza bogini w chińskim panteonie. Wedle legend zamieszkiwała Góry Kunlun na zachodzie Chin, gdzie strzegła wiedzy tajemnej. Potrafiła zarówno zsyłać choroby i klęski, jak i otaczać troską swoich wyznawców. Trudno jednoznacznie więc stwierdzić czy jest dobra, czy zła. Z pewnością jest jednak diabelnie inteligentna.
Małżonek: ??
Potomstwo: ??
Dostępność: Dostępna
Proponowane umiejętności:
Wrodzona: Mól książkowy – nie da się ukryć, że jesteś dużo mądrzejsza i bardziej inteligentna niż przeciętny człowiek. Masz doskonałą, fotograficzną pamięć, więc błyskawicznie pochłaniasz wiedzę. Potrafisz pochwalić się znajomością przeróżnych dziedzin, ale ekspertem możesz być tylko w kilku.
Startowa: Entropia – poprzez dotknięcie jesteś w stanie sprawić, aby dany przedmiot uległ gwałtownemu postarzeniu czy nawet rozpadowi. Z drugiej strony potrafisz również przywołać zniszczoną rzecz do jej pierwotnego stanu (pod warunkiem, że nie została ona całkowicie spalona lub roztrzaskana w drobny mak). Ta moc nie działa na istoty żywe.
Yan Di
Płomienny Cesarz, Bóg Słońca, władca ognia i feniksów. Z zasady był dobrym bogiem, lecz jego ognisty temperament sprawiał, że łatwo się denerwował na ludzi – i za karę zsyłał na Chiny suszę. Przez większość czasu odpowiadał jednak za cykl pór roku oraz za plony. Dlatego czasami nazywa się go Boskim Rolnikiem.
Małżonka: ??
Potomstwo: ??
Dostępność: Dostępny
Proponowane umiejętności:
Wrodzona: Złote dziecko – jesteś urodzonym szczęściarzem. Dziwnym trafem omija cię większość kłopotów (oczywiście nie wszystkie), a oprócz tego zawsze znajdziesz jakieś rozwiązanie z sytuacji bez wyjścia i nie ucierpisz tak mocno jak inni.
Startowa: Pirokineza – wystarczy kilka gestów, aby żywioł ognia zaczął ulegać twojemu wpływowi. Poprzez pstryknięcie palcami jesteś w stanie stworzyć niewielką iskrę, która przy łatwopalnych przedmiotach może wywołać małe piekiełko.
Tian Hou
Bogini morza, władczyni wody, patronka żeglarzy i rybaków. Jest tak nieprzewidywalna jak morze, któremu patronuje. Z jednej strony potrafi być łagodna i opiekuńcza, a z drugiej bez wahania zsyła sztormy. Ciężko więc stwierdzić, czy była ona dobra czy zła. Niektóre legendy przypisują jej także władzę nad rzekami i smokami rzek.
Małżonek: ??
Potomstwo: ??
Dostępność: Dostępna
Proponowane umiejętności:
Wrodzona: Giętkość wody – nie da się ukryć, że jesteś bardziej giętka i wygimnastykowana niż przeciętny człowiek. Efektowne akrobacje to dla ciebie żaden problem, nie wspominając już o czymś tak prostym jak szpagat. Gdyby komuś przyszło do głowy cię związać, z łatwością się wyplączesz.
Startowa: Hydrokineza – wystarczy kilka gestów, aby żywioł wody zaczął ulegać twojemu wpływowi. Możesz sprawić, że niewielkie oczko wodne stanie się groźną bronią – potrafisz tworzyć wiry wodne i fale.
Zhuan Xu
Bóg Nocy, władca lodu i demonów-lisów. Tajemnicze bóstwo budzące trwogę i lęk. Według legendy, udało mu się podstępem zgasić słońce i stąd właśnie pojawił się cykl dnia i nocy. Wierzono również, że posiada moc zsyłania śnieżyc oraz mrozu.
Małżonka: ??
Potomstwo: ??
Dostępność: Zajęty
Proponowane umiejętności:
Wrodzona: Dziecię nocy – nie potrzebujesz tyle snu co inni, a w nocy funkcjonujesz na najwyższych obrotach. Na dodatek posiadasz koci wzrok – o zmierzchu widzisz jak w normalny dzień, w całkowitych ciemnościach masz widoczność jak w półmroku. Niestety wychodzenie na zewnątrz w słoneczny dzień odrobinę cię drażni.
Startowa: Kriokineza – wystarczy kilka gestów, aby żywioł lodu i śniegu zaczął ulegać twojemu wpływowi. Na niewielkim obszarze jesteś w stanie gwałtownie obniżyć temperaturę, co może wywołać opady śniegu. Poprzez dotknięcie sprawiasz, że dana powierzchnia pokrywa się szronem.
Guan Yin
Bogini miłosierdzia i przebaczenia, opiekunka pokrzywdzonych i biednych, prawdopodobnie zapożyczona z panteonu buddyjskiego. To zdecydowanie najbardziej dobrotliwe ze wszystkich bóstw, które pochyli się nad każdym potrzebującym człowiekiem.
Małżonek: ??
Potomstwo: ??
Dostępność: Dostępna
Proponowane umiejętności:
Wrodzona: Empatia – cechujesz się niesamowitym zrozumieniem do innych osób. Bezbłędnie odczytujesz ich emocje i nastroje. To sprawia, że jesteś niezłym psychologiem i ludzie chętnie się do ciebie garną, bo widzą w tobie bratnią duszę. Ta moc działa słabiej na bogów i niektórych Zaświatowców.
Startowa: Dotyk miłosierdzia – twoje dłonie mają leczniczą moc. Poprzez dotknięcie jesteś w stanie uleczyć nawet najgorsze rany i uratować drugą osobę od niechybnej śmierci. Niestety tej umiejętności nie możesz używać na samej sobie.
Lei Shen
Książę Gromu, bóg burzy i pogody, władca piorunów. Bóg o bardzo chaotycznym charakterze, zmienny niemal jak pogoda, której patronuje. Jego gwałtowny styl bycia doprowadzał często do sprzeczek z innymi bogami. Z drugiej strony ludzie bardzo go czczą, gdyż jako jedyny potrafił zmusić Smoki Niebios do zsyłania deszczu.
Małżonka: ??
Potomstwo: ??
Dostępność: Dostępny
Proponowane umiejętności:
Wrodzona: Szybkość błyskawicy – nie da się ukryć, że jesteś dużo szybszy niż przeciętny człowiek. Cechujesz się niezwykłym refleksem, który pozwala ci w porę zareagować na większość zagrożeń i ich uniknąć. Potrafisz też szybciej biegać, ale tylko na krótkim dystansie (do 100 metrów).
Startowa: Energokineza – wystarczy kilka gestów, aby żywioł energii zaczął ulegać twojemu wpływowi. Potrafisz „wysysać” energię ze źródeł prądu i tworzyć niewielkie błyskawice (napięcie nie zabije człowieka, ale może wywołać szok). Dotykiem jesteś w stanie włączyć lub wyłączyć każde urządzenie elektryczne.
Zhun Ti
Bogini świtu, Przewodniczka w Mroku, patronka zagubionych i chorych, prawdopodobnie również zapożyczona z panteonu buddyjskiego. Przedstawia się ją jako kobietę o czterech parach rąk, lecz o bardzo dobrotliwym wyrazie twarzy. Wierzono, że potrafiła stworzyć światło nawet w najmroczniejszych ciemnościach. Opiekowała się zagubionymi wędrowcami, ale też prowadziła dusze zmarłych do raju.
Małżonek: ??
Potomstwo: ??
Dostępność: Dostępna
Proponowane umiejętności:
Wrodzona: Aura łagodności – jest w tobie coś takiego, że inni przy tobie czują się uspokojeni i zrelaksowani, dlatego bardzo chętnie się do ciebie garną. Mało kto jest w stanie się na ciebie zdenerwować (chyba, że naprawdę bardzo się postarasz), a jeśli dana osoba jest już wzburzona, wystarczy kilka twoich słów i uśmiechów, aby ponownie odzyskała spokój. Ta moc działa słabiej na wilkołaki w szale lub inne bardzo gwałtowne istoty.
Startowa: Promienie światła – wystarczy kilka gestów, aby światło zaczęło ulegać twojemu wpływowi. Dowolnie potrafisz zmieniać natężenie światła w pomieszczeniach (na słońce to nie działa), tak że staje się ono łagodne lub oślepiające. W całkowitych ciemnościach jesteś w stanie wytworzyć niewielkie źródło światła z dłoni i dzięki temu nigdy się nie zgubisz w mroku.
Chi You
Bóg wojny, władca metalu, patron żołnierzy i kowali. Bóg o surowym stylu bycia, przedstawiany często pod groźną postacią człowieka-tygrysa. Podobno jego kły były tak ostre, że bez problemu pożerał metal. To legendarny wojownik, który w walce nie miał sobie równych. Niestety jego duma i wybuchowy charakter sprawiały, że uczynił wiele złego zarówno bogom jak i ludziom.
Małżonka: ??
Potomstwo: ??
Dostępność: Dostępny
Proponowane umiejętności:
Wrodzona: Siła tygrysa – nie da się ukryć, że jesteś dużo silniejszy niż przeciętny człowiek. Bez problemu radzisz sobie z podnoszeniem ciężarów, a twoje ciosy dają niezłego kopa. Musisz jednak bardzo uważać na delikatne przedmioty, bo nie raz może ci się zdarzyć, że zmiażdżysz w dłoni szklankę.
Startowa: Magnetyzm – wystarczy kilka gestów, aby żywioł metalu zaczął ulegać twojemu wpływowi. Potrafisz unosić i kontrolować przedmioty, które mają choćby cząstkę metalu w sobie. Bez problemu możesz zmieniać kształt takiego przedmiotu. Warunek jest jednak taki, że dana rzecz może ważyć maksymalnie do 20 kilogramów.
Lei Hai-Qing
Bóg sztuki i muzyki, opiekun teatru i artystów. To zdecydowanie najbardziej czarujący i charyzmatyczny bóg w całym panteonie chińskim. Jego uroda nie miała sobie równych, a nienaganne maniery zachwyciły nawet Nefrytowego Cesarza. Według legendy stworzył muzykę i wymyślił wiele instrumentów. Oprócz tego był także zdolnym aktorem.
Małżonka: ??
Potomstwo: ??
Dostępność: Dostępny
Proponowane umiejętności:
Wrodzona: Charyzmatyczny urok – jest w tobie coś, że inni chętniej się do ciebie garną i mają cię za niezwykle czarującą osobę. Potrafisz łatwo zjednać sobie przyjaciół – czy to uśmiechem, czy twoim dźwięcznym głosem. Mało kto potrafi ci się oprzeć, więc ludzie chętniej spełniają twoje prośby. A nawet czasami twoje wybryki uchodzą ci na sucho. Masz także niesamowite predyspozycje do bycia gwiazdą estrady. Ta moc działa słabiej na bogów i niektórych Zaświatowców.
Startowa: Kameleon – twoje zdolności aktorskie zyskały nadnaturalny poziom. Dowolnie potrafisz zmieniać swój wygląd, upodabniając się do określonej osoby (zmiana płci to również żaden problem). Po przemianie twój głos także brzmi inaczej, ale wszystkie inne zachowania musisz udawać na własną rękę. Dlatego jeśli ktoś dobrze zna daną osobę, twój kamuflaż może się nie udać.


Święte Miejsce: Gaj Bambusowy u obrzeży Luciferum
Rytuał:

  • Bogowie: W dniu 21 urodzin solenizant udaje się do Gaju Bambusowego, gdzie znajduje zaciszne miejsce i poddaje się medytacji. Zwykle zasiada w pozycji Kwiatu Lotosu, trzymając w dłoniach niewielki przedmiot z nefrytu - może być to wisiorek lub sygnet. Medytacja ma różny czas trwania, który zależy głównie od temperamentu Naczynia (jedni skupiają się szybciej, inni potrzebują więcej czasu, aby się wyciszyć). Kiedy tylko Naczynie osiągnie odpowiedni stan świadomości, bóg zstępuje na nie poprzez palący promień energii. Jest to oczywiście proces dość bolesny, ale na szczęście trwa krótko. Po wszystkim na ciele Naczynia (najczęściej na ramieniu, ale mogą być to inne miejsca) pojawia się niewielki, wypalony tatuaż w kształcie smoka.
  • Boginie: Wygląda to bardzo podobnie jak u męskich Naczyń. Solenizantka w dniu 21 urodzin udaje się do Gaju Bambusowego, aby tam medytować - również zabiera ze sobą nefrytowy przedmiot i zasiada w pozycji Kwiatu Lotosu. Różnicą jest jedynie fakt, że gdy zstępuje bogini, objawia się ona w promyku łagodnego światła, który nie wyrządza Naczyniu żadnej krzywdy... a w dodatku wprowadza je w stan błogości bliski Nirwanie. Zstępująca bogini nie oznacza ciała swojego Naczynia w żaden sposób, lecz solenizantka podświadomie wyczuwa, w którym momencie rytuał się zakończył.


Dodatkowe informacje: Bogowie i boginie są długowieczni, ale by powstrzymać proces starzenia, muszą spożywać Eliksir Nieśmiertelności przyrządzany ze Świętych Brzoskwiń. Sekret tej receptury zna bogini Xi Wang Mu.
Relacje między chińskimi bogami opierają się na wzajemnym szacunku związanym ze ściśle hierarchicznym porządkiem. Bogowie tacy jak Chi You i Lei Shen znani byli ze swoich gwałtownych charakterów, więc często zdarzało im się podpaść pozostałym. Skończyło się jednak na upomnieniach i mało znaczących karach.
Najwięcej zgrzytów miało miejsce między inną parą bogów: Yan Di oraz Zhuan Xu. Ten pierwszy symbolizuje słońce i lato, podczas gdy drugi jest bogiem nocy i zimy. To zatem naturalne, że ci dwaj się nie cierpią i ledwo wytrzymują w swoim towarzystwie.
avatar
Alois Wang

http://luciferum.forumpolish.com/t144-alois-wang http://luciferum.forumpolish.com/t162-alois-wang http://luciferum.forumpolish.com/t163-do-not-disturb

Powrót do góry Go down

Re: Mitologia Chińska - Panteon Taoistyczny

Pisanie by Luciferum on Wto Paź 03, 2017 12:01 am


Akceptuję!
space
Z wielką radością witam na Luciferum władców dalekiego wschodu.
avatar
Luciferum

Kieszenie : Wszystko co potrzeba, by zmienić świat na lepsze.
http://luciferum.forumpolish.com/t36-wzor-karty-postaci#48 http://luciferum.forumpolish.com/t37-wzor-informatora#50

Powrót do góry Go down

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach